وباکا

آموزش تخصصی برنامه نویسی وب

برنامه سازی شبکه با سی شارپ- 7#نمونه برنامه کلاینت سرور از نوع TCP بدون استفاده از کلاس Socket

در جلسه قبل روش ساخت برنامه های کلاینت سرور بدون استفاده از کلاس Socket را آموزش داده و دو کلاس مهم TcpListener و TcpClient را معرفی مردیم. در این جلسه نمونه برنامه ای برای این کار ارائه می دهیم.

در مثال زیر یک ارتباط ساده بین سرور و کلاینت ایجاد شده است. نیاز به نوشتن دو برنامه داریم. یک برنامه در سمت سرور باید نوشته شود و برنامه دیگر در کلاینت نوشته و اجرا شود.

نمونه  برنامه سرور

کدنویسان - نمونه برنامه سمت سرور

در این برنامه ابتدا یک شیء از نوع کلاس TcpListener تعریف شده و به آن حافظه داده شده است. سپس یک شیء TcpClient برای ارتباط با کلاینت ایجاد شده است. با فراخوانی متد AcceptClient منتظر رسیدن درخواست اتصال از طرف کلاینت می ماند. و به محض رسیدن درخواست، اتصال برقرار شده و با کمک کلاس Stream   یک جریان بین سرور و کلاینت برقرار می شود. در ادامه برای دریافت یا ارسال پیام از متدهای کلاس Stream استفاده می شود که متد Write برای ارسال پیام و متد Read برای دریافت پیام استفاده می شود.

نمونه برنامه کلاینت

کدنویسان - نمونه برنامه کلاینت

 

در برنامه کلاینت یک شیء TcpClient برای ارتباط با سرور ایجاد شده است. با فراخوانی متد Connect ، درخواست اتصال به سرور فرستاده شده و شی Stream برای خواندن ونوشتن پیام ها استفاده می شود .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب