وباکا

آموزش تخصصی برنامه نویسی وب

پوشه config حاوی تمام فایل های پیکربندی برنامه شما است. در این پوشه، می توانید فایل های مختلفی برای پیکربندی پایگاه داده، سشن ، ایمیل، برنامه، سرویس ها و غیره را پیدا کنید. در ادامه انواع پیکربندی ها در لاراول را توضیح می دهیم.

پیکربندی پایه

پس از نصب لاراول ، اولین چیزی که باید انجام دهیم این است که اجازه نوشتن برای پوشه ی storage  و پوشه bootstrap/cache را تنظیم کنیم.

کلید برنامه برای امنیت جلسه و دیگر داده های رمزگذاری شده را ایجاد کنید. اگر فهرست ریشه حاوی فایل .env نیست، نام پرونده .env.exam را به فایل .env تغییر نام دهید و دستور زیر را اجرا کنید اگر تازه لاراول  را نصب کرده اید. کلید جدید تولید شده را می توان در فایل .env مشاهده کرد.

پیکربندی لاراول - تنظیمات عمومی - کدنویسان

همچنین می توانید زبان، منطقه زمانی و غیره برنامه را در فایل config/app.php پیکربندی کنید.

پیکربندی محیطی

لاراول امکاناتی برای اجرای برنامه خود را در محیط های مختلف مانند تست، تولید و غیره فراهم می کند. می توان محیط برنامه را در فایل .env فهرست ریشه برنامه خود پیکربندی کرد. اگر لاراول را با استفاده از کامپوزر نصب کرده اید، این فایل به طور خودکار ایجاد می شود.

در صورتی که لاراول را نصب نکنید، می توانید به راحتی فایل .env.exam را به فایل .env تغییر نام دهید. نمونه ای از فایل laravel.env در زیر نشان داده شده است.

پیکربندی یا تنظیمات محیطی لاراول - کدنویسان

توجه کنید که متن در تصویر بالا به رنگ خاکستری اشاره شده است. متغیر محیط محلی تعیین شده است این می تواند بیشتر به تولید و یا تست به عنوان مورد نیاز خود را تغییر دهید.

پیکربندی پایگاه داده

پایگاه داده برنامه خودتان رامی توان از فایل config/database.php پیکربندی کنید. می توانید پارامترهای تنظیماتی را که توسط پایگاه های مختلف استفاده شوند را تنظیم کرده یا یکی از موارد پیش فرض برای استفاده را تنظیم کنید.

تنظیم بانک اطلاعاتی در لاراول - کدنویسان

نامگذاری برنامه

فهرست برنامه، به طور پیش فرض، در فضای نامی همنام با برنامه است. برای تغییر نام آن، می توانید دستور زیر را اجرا کنید و نام فضای نام را تغییر دهید.

php artisan app:name <name-of-your-application>

<name of your-application> را با نام جدیدی از برنامه خود جایگزین کنید که می خواهید آن را بدهید.

حالت تعمیر و نگهداری

ما باید به طور منظم وب سایت خود را اصلاح کنیم در این حالت وب سایت باید در حالت تعمیر و نگهداری قرار گیرد. لاراول این کار را ساده تر ساخته است. دو دستورالعمل دستکاری وجود دارد که برای شروع و توقف حالت نگهداری استفاده می شود که در زیر شرح داده شده است.

شروع به تعمیر و نگهداری

برای شروع حالت نگهداری، به سادگی دستور زیر را اجرا کنید.

php artisan down

بعد از اجرای موفق، خروجی زیر را دریافت خواهید کرد.

حالت تعمیر در لاراول - کدنویسان

این دستور، حالت تعمیر و نگهداری را فعال خواهد کرد و تمام درخواست سرور به یک صفحه تعمیر مجدد هدایت می شود همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

تعمیر و نگهداری لاراول - کدنویسان

توقف حالت نگهداری

پس از انجام تغییرات در وب سایت خود و شروع دوباره آن، دستور زیر را اجرا کنید.

php artisan up

 

بعد از اجرای موفق، خروجی زیر را دریافت خواهید کرد.

تعمیر و نگهداری لاراول - کدنویسان

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب