وباکا

آموزش تخصصی برنامه نویسی وب

تغییرات صنعت بانکداری با ورود بلاکچین و انقلاب چهارم صنعتی

در انقلاب‌های صنعتی گذشته صنعت بانکداری نقش کمرنگ‌تری داشت اما با معرفی فناوری Blockchain و cryptocurrency صنعت بانکداری را در راس تغییرات این انقلابی قرار داده است که بر پایه دیجیتالی شدن، یکپارچگی فرآیندها و حذف واسطه‌ها استوار است و این ⁣دیجیتالی کردن خدمات و ⁣فرایندهای بانکی، نه تنها خدمت رسانی مشتری، بلکه تنظیم فرایندهای داخلی را نیز بهبود می‌دهد. آینده بانکی به معنای واقعی دیجیتالی خواهد بود و این یعنی یک سیستم مستقل و بدون نیاز به یک رابط ⁣جداگانه، که سبب ایجاد بانکی یکپارچه می‌شود.

  • ⁣خدمات بانکی: محصولات و خدمات بانکی در فرایندهای بزرگتر جاسازی شده است. تمرکز روی این است که بانکداری بخشی از یک اکوسیستم بزرگتر شود، زیرا مشتری به طور خاص به دنبال محصولات بانکی نخواهد بود. به عنوان مثال، خرید بزرگ به طور خودکار موجب دریافت وام می‌شود. این در حال حاضر انجام می شود، اما در شکل اولیه آن است.
  • هویت دیجیتال: ارائه خدمات به مشتريان از طريق هويت دیجیتال انجام خواهد شد، این اطلاعات از منابع متعدد و در بستر بلاکچین به دست می‌آید و دیگر لازم نیست که این اطلاعات را از مشتری دریافت و پردازش شود.
  • تأیید اعتبار: امنیت و احراز هویت با استفاده از تکنولوژی #AI و با تحلیل رفتار مخاطب تضمین می‌شود. این نیز امروزه انجام می شود اما عمدتا در مرحله آزمایش است.
  • پیشبینی و پیشنهاد خدمات: این امر می تواند به وسیله تحلیل‌های پیشرفته، AI، که نیازهای مشتریان پیش بینی شده، هدایت شود. هدف پیشنهادات محصول کمک به مشتریان در دستیابی به اهداف و آرزوهای خود است.

موضوع مشترک در تمام مراحل بالا این است که دخالت انسان حداقل خواهد بود.

در حالی که موارد بالا در خدمات خرد و ارائه به مخاطبان نهایی متمرکز است، خدمات مشتریان تجاری و خدمات سفارشی نیز در  انقلاب چهارم صنعتی شکل خواهد گرفت. به عنوان مثال، با کمک فناوری IOT و بستر بلاکچین می‌توان ردیابی و حمل ونقل را با تجارت مالی یکپارچه کرد که موجب فرایند مالی تجارت خودکار می‌شود.

همین روند به فرایندهای داخلی بانک ها نیز گسترش خواهد یافت. فعالیت هایی مانند طراحی و توزیع محصول، بازاریابی، مدیریت مشتری، عملیات و غیره به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. ورود فناوری در بعضی از موارد انسان را تقویت می کند و در بعضی دیگر به طور کامل جایگزین خواهد شد.

Fintechs و neo_banks در حال حاضر این مسیر قدم نهاده‌اند و استفاده از فناوریهای نوظهور به طور موثر آنها را قادر می سازد تا محصولات و خدمات بهتری را در زمان و هزینه‌های کمتری نسبت به بانک‌های سنتی به ‌مشتریان نهایی ارائه دهند.

توپ در حال حاضر در زمین بانک‌ها است، فناوری‌های موجود در فرایندهای خود به منظور توسعه آن به نفع خود استفاده کنند یا در آیندای بدون ابزار متناسب با آن دوره قدم بگذارند.
از شرکت‌های پیشرو در جریان این تغییرات در صنعت بانکداری که در حال رقابت با بازیگران سنتی هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
🔹⁣Circle
🔹⁣Deposit Solutions
🔹⁣Ripple
🔹⁣Onfido
🔹⁣Lemonade
🔹⁣Ant Financial

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب