وباکا

آموزش تخصصی برنامه نویسی وب

مراجع و سازمان های مختلف، تعاریف مختلفی برای خدمات وب (web services) ارائه می دهند. برخی از آنها در اینجا فهرست شده است.

1- سرویس وب، هر قطعه ای از نرم افزار است که خود را در اینترنت در دسترس قرار می دهد و از یک سیستم پیام رسانی استاندارد XML استفاده می کند. XML برای رمزگذاری تمام ارتباطات با یک سرویس وب استفاده می شود. به عنوان مثال، مشتری با ارسال یک پیام XML ، به یک سرویس وب، آنرا فراخوانی می کند، و سپس منتظر پاسخ مربوطه با XML می ماند. همانطور که تمام ارتباطات با فرمت XML است، سرویس های وب به هیچ یک از سیستم عامل ها یا زبان های برنامه نویسی وابسته نیستند – مثلا برنامه نوشته شده با جاوا می تواند برنامه نوشته شده با Perl ارتباط داشته باشد، یا بعنوان مثال برنامه های ویندوز می توانند با برنامه های یونیکس صحبت کنند.

2- سرویس های وب ، برنامه های خودپرداز، مدولار، توزیع شده و پویا هستند که می توانند برای تولید محصولات، فرایندها و زنجیره های عرضه، توصیف، انتشار، قرار گرفته یا به شبکه ارائه دهند. این برنامه ها می توانند محلی، توزیع شده یا مبتنی بر وب باشند. خدمات وب بر روی استانداردهای باز مانند TCP / IP، HTTP، جاوا، HTML و XML ساخته می شوند.

3- سرویس های وب ، سیستم های مبادله اطلاعات مبتنی بر XML هستند که از اینترنت برای تعامل مستقیم با برنامه کاربردی استفاده می کنند. این سیستم ها می توانند شامل برنامه ها، اشیاء، پیام ها یا اسناد باشند.

4- سرویس وب مجموعه ای از پروتکل های باز و استانداردهای مورد استفاده برای تبادل اطلاعات بین برنامه ها یا سیستم ها است. برنامه های کاربردی نرم افزاری که در زبان های برنامه نویسی مختلف نوشته شده و در سیستم عامل های مختلف اجرا می شوند می توانند خدمات وب را برای تبادل اطلاعات در شبکه های کامپیوتری مانند اینترنت به شیوه ای شبیه به ارتباطات درون فرایند در یک کامپیوتر استفاده کنند. این قابلیت همکاری (مثلا بین برنامه های جاوا و پایتون و یا ویندوز و لینوکس) به دلیل استفاده از استانداردهای باز است.

سرویس های وب

به طور خلاصه، سرویس وب کامل، هر سرویس است که :

 • در اینترنت و یا شبکه خصوصی (اینترانت) در دسترس است.
 • با استفاده از سیستم پیام XML استاندارد شده.
 • به هیچ یک از سیستم عامل یا زبان برنامه نویسی وابسته نیست.
 • خودش را از طریق دستور زبان XML بصورت ساده توصیف می کند.
 • از طریق یک جستجوی ساده، قابل کشف است .

اجزاء سرویس های وب

پلت فرم سرویس های وب اولیه شامل XML + HTTP است. و همه سرویس های وب استاندارد با استفاده از اجزای زیر کار می کنند :

SOAP (پروتکل ساده دسترسی به شیء)
UDDI (توصیف جهانی، کشف و ادغام)
WSDL (زبان توصیف وب سرویس)
تمام این اجزاء در قسمت معماری سرویس های وب مورد بحث قرار گرفته است.

خدمات وب چگونه کار می کنند؟

سرویس وب، با استفاده از استانداردهای باز مانند HTML، XML، WSDL و SOAP، ارتباطات میان برنامه های مختلف را برقرار می کند. هر کدام از این استانداردها نقش معینی دارند :

XML : برای تگ کردن داده ها
SOAP : برای انتقال پیام
WSDL  : برای توصیف دسترسی به سرویس.
شما می توانید سرویس وب مبتنی بر جاوا را در Solaris ایجاد کنید که از برنامه Visual Basic شما که در ویندوز اجرا می شود، قابل دسترس باشد.

همچنین می توانید از C # برای ساخت سرویس های وب جدید در ویندوز استفاده کنید که می تواند از برنامه وب شما که بر اساس صفحات جاوا اسکریپت (JSP) است و بر روی لینوکس اجرا می شود قابل دسترس و استفاده باشد.

مثالی از سرویس های وب

یک سیستم پردازش حساب کاربری ساده و مدیریت سفارش را در نظر بگیرید. پرسنل حسابداری، از یک برنامه سرویس گیرنده ساخته شده با ویژوال بیسیک یا JSP برای ایجاد حساب های جدید و ارسال سفارشات مشتری جدید استفاده می کنند.

منطق پردازش این سیستم در جاوا نوشته شده و در دستگاه Solaris قرار دارد که با پایگاه داده ای نیز برای ذخیره اطلاعات ارتباط برقرار می کند.

مراحل انجام این عملیات عبارتند از:

 1. برنامه سرویس دهنده اطلاعات ثبت نام حساب را به یک پیام SOAP می دهد.
 2. این پیام SOAP به سرویس وب به عنوان بدنه درخواست HTTP POST ارسال می شود.
 3. سرویس وب، بسته درخواست SOAP را باز می کند و آن را به یک دستور که برنامه می تواند درک کند، تبدیل می کند.
 4. این برنامه اطلاعات را به صورت مورد نیاز پردازش می کند و با یک شماره حساب منحصر به فرد جدید برای آن مشتری پاسخ می دهد.
 5. بعد، سرویس وب بسته پاسخ به یک پیام SOAP دیگر را می دهد، که آن را به درخواست مشتری HTTP ارسال می کند.
 6. برنامه سرویس گیرنده پیام SOAP را باز می کند تا نتایج حاصل از ثبت نام حساب را بدست آورد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب