وباکا

آموزش تخصصی برنامه نویسی وب

در اغلب آموزش های مربوط به فریمورک سیمفونی، روش نصب و کار با آن در محیط لینوکس آموزش داده شده است، در این پست روش نصب Symfony در محیط ویندوز و با WAMP را آموزش می دهیم.

قبل از هر کاری اگر  WAMP را هنوز نصب نکرده اید به وب سایت WAMP بروید و آخرین نسخه آنرا دانلود و نصب کنید .

نصب WAMP

پس از نصب WAMP و اجرای آن روی آیکن W در گوشه سمت راست پایین صفحه (ناحیه هشدار) ،  rewrite_module را برای آپاچی خود فعال کنید. برای این کار به مسیر Apache> Apache Modules بروید و rewrite_module را تیک بزنید.
همچنین باید پسوند php_xsl.dll را در فایل پیکربندی php.ini فعال کنید. برای انجام این کار با کلیک بر روی نماد WAMP در نوار وظیفه خود دوباره، پوشهPHP را انتخاب کنید و روی php.ini کلیک کنید. در فایل php.ini از سطری که  php_xsl.dll را معرفی کرده علامت سمیکالن را بردارید تا از حالت توضیحات خارج شود.

سپس فایل را ذخیره کرده و ببندیدو روی آیکن WAMP کلیک کرده و گزینه Restart All Services را اجرا کنید تا سرویس های آن ریست شوند.

معرفی مسیرها به ویندوز

گام بعدی اضافه کردن PHP و MySQL به متغیرهای محیط ویندوز شما است. برای اولین بار باید مسیر کامل را به پوشه های پی اچ پی و خروجی خود اضافه کنید. برای انجام این کار به دایرکتوری پایه WAMP مراجعه کنید (WAMP  من در E:\wamp نصب شده است).
به پوشه wamp/www/bin/php/phpversion بروید.
این مسیر را در نوت پد کپی کنید(مرحله بعدی، آن را نیاز دارید)
همین کار را برای دایرکتوری mysql انجام دهید. برای من مسیرهای زیر به دست آمد:

E:\wamp\bin\php\php5.6.25;E:\wamp\bin\mysql\mysql5.7.14\bin;

هر دو مسیر را در یک خط قرارداده و بین آنها سمیکالمن قرار دهید.
به کنترل پانل ویندوز رفته ، روی آیکن سیستم کلیک کنید(یا روس آیکن Computer کلیک راست کرده و گزینه Properties را اجرا کنید)، بر روی تنظیمات پیشرفته سیستم (Advanced System Settings)موجود در سمت چپ کلیک کنید. یک پنجره جدید ظاهر خواهد شد. بر روی زبانه Environment Variables زیر برگه پیشرفته کلیک کنید. در زیر متغیرهای کاربر شما باید متغیرهای سیستم خود را ببینید. به پایین در این قسمت تا زمانی که مسیر Path Variable را می بینید.

نصب سیمفونی در ویندوز
در کادر فوق می توانید مسیری که قبلا آماده کردید را در انتهای مسیرها بعد از یک علامت سمیکالن(;) اضافه کنید که من  E:\wamp\bin\php\php5.6.25;E:\wamp\bin\mysql\mysql5.7.14\bin; را اضافه کرده ام.

برای آزمایش اینکه این تنظیمات شما کار می کند یا خیر می توانید پس از ری استارت کردن ویندوز، خط فرمان(cmd) را باز کنید. روی دکمه شروع کلیک کنید> cmd را وارد کنید در جعبه جستجو>روی cmd.exe راست کلیک و باز به عنوان مدیر (Run as Administrator) اجرا کنید. (شما باید به عنوان مدیر در مراحل بعد اجرا شود).
php را در خط فرمان تایپ کنید. اگر هیچ اتفاقی نیفتاد ، همه شما تنظیم شما درست انجام شده و می توانید پنجره را بسته کنید. ولی اگر پیغام “php” به عنوان یک دستور داخلی یا خارجی، برنامه عملیاتی یا فایل دسته ای شناخته نشود “یعنی متغیر سیستم شما کار نمی کند و باید مراحل قبلی را دوباره درست انجام دهید.

نصب سیمفونی در ویندوز

تنها در صورتی می توانید ادامه نصب را انجام دهید که این مرحله را درست انجام دهید و بتوانید در خط فرمان داس، فرمان PHP را اجرا کنید.

نصب Composer

برای نصب چارچوب سیمفونی می توان از ابزار Composer استفاده کرد. ابتدا این برنامه را از اینترنت دریافت کرده و نصب کنید تا بتوانید سیمفونی را نصب کرده و با آن کار کنید.

Composer نه تنها در نصب سیمفونی بلکه در نصب تمامی فریم‌ورک‌ها و پکیج‌های PHP می‌تواند مفید باشد. پیش از شروع به نصب سیمفونی نرم افزار Composer را از این لینک دریافت کنید.

پس از نصب Composer طبیعتا باید مسیر فایل‌های اجرایی Composer به Path اضافه شود که معمولا این کار به صورت خودکار انجام می‌پذیرد، شاید نیز دستگاه شما نیاز به ریستارت داشته باشد.

برای اطمینان از نصب درست composer و معرفی مسیر آن به سیستم عامل در پنجره cmd دستور  composer را اجرا کنید ، اگر نتیجه زیر بدست آمد، یعنی درست نصب شده است:

نصب composer در ویندوز

حالا می تونید برای نصب سیمفونی در خط فرمان cmd وارد فهرست ریشه وب (www در wamp یا htdocs در xamp) شده و دستور زیر را اجرا کنید تا فایل های سیمفونی از اینترنت دریافت شده و نصب شود.

composer create-project symfony/framework-standard-edition codenevisan_project

اجرای این دستور به علت کندی اینترنت ممکن است چند دقیقه طول بکشد، پس نگران نباشید و فرصت دهید تا نصب کامل شود.

اگر با پیغام های خطا مواجه شدید، احتمالا به علت نصب نبودن اکستنشن openssl پی اچ پی خواهد بود که با کلیک روی آیکن WAMP در گوشه راست نوار وظیفه ویندوز، روی PHP کلید کرده و در زیر منوی PHP Extensions گزینه php_openssl را تیک بزنید و سپس روی WAMP کرده و با اجرای Restart All Services ، سرویس ها را دوباره راه اندازی کنید.

فرایند نصب به صورت خودکار انجام می‌پذیرد ولی در نهایت از شما نام کاربری و رمز عبور و نام پایگاه داده را می‌خواهد که باید وارد کنید.

نکته :

روشی دیگر برای نصب Symfony ، ساده ترین راه برای نصب فریمورک سیمفونی دریافت سیمفونی از لینک زیر :

دانلود سیمفونی

و پس از اکسترکت کردن فایل فوق را در پوشه‌ ریشه وب سرور باز کنید.

www\symfony

اجرای سیمفونی

با هر روشی که سیمفونی را نصب کنید، پوشه ای برای ان در فهرست ریشه مجازی وبتان ایجاد شده و فایل های سیمفونی در آن قرار خواهد داشت.

نصب سیمفونی

با اجرا کردن فایل از پوشه فهرست ریشه وب (www) و زیرپوشه Symfony با صفحه زیر مواجه می‌شوید.
نصب فریمورک سیمفونی
در نتیجه سیمفونی نصب شده و آماده استفاده است

حالا اولین برنامه بر اساس فریم ورک سیمفونی را خواهید نوشت:

فایل با نام HelloController.php با محتوای زیر در مسیر src/AppBundle/Controller از پوشه سیمفونی ایجاد کنید.

<?php
namespace AppBundle\Controller;
use Sensio\Bundle\FrameworkExtraBundle\Configuration\Route;
use Symfony\Bundle\FrameworkBundle\Controller\Controller;
use Symfony\Component\HttpFoundation\Request;
class HelloController extends Controller
{
/**
* @Route("/hello", name="hello")
*/
public function helloAction(Request $request)
{
echo "Hello World!"; die();
}
}

توضیح زیر در برنامه تعیین می کند که مسیر دسترسی به این کنترولر /hello است:

/**
* @Route("/hello", name="hello")
*/

برای اجرای برنامه در نوار آدرس مرورگر آدرس http://127.0.0.1/symfony/web/app_dev.php/hello را درخواست کنید تا نتیجه زیر را ببینید

اجرای برنامه با سیمفونی

تبریک می گم! اولین برنامه مبتنی بر فریمورک سیمفونی نوشتید . برای یادگیری کامل سیمفونی با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب