وباکا

آموزش تخصصی برنامه نویسی وب

جلسه اول-معرفی فریمورک انگولار جی اس(AngularJS) و ویژگی های آن

AngularJS (انگولار جی اس) یک چارچوب جاوااسکریپت است که توسط گوگل ارائه شده است. چارچوب AngularJS بخوبی معماری MVC را در سطح کلاینت پیاده سازی می کند. انگولار جی اس برای طراحی های تک صفحه ای بسیار مفید است .برنامه های تک صفحه ای یا single page application ها باعث ساده تر شدن توسعه و خطایابی برنامه های تحت وب می شود. انگولار از html و css و جاوااسکریپت استفاده می کند و نقص های انها را برطرف می کند. انگولار برای طراحی برنامه های مبتنی بر وب با محتوای پویا بسیار مفید است . در ادامه این مزایای انگولار جی اس را بیان می کنیم :

ساختار دادن به برنامه های کاربردی

در حالت عادی زمان نوشتن کدهای جاوااسکریپت ساختار مناسبی برای کدهای خود نداشتیم . هرچند که این موضوع در طراحی برنامه های کاربردی تحت وب کوچک چندان مهم نیست، ولی برای طراحی برنامه های ب بزرگ مشکل ساز خواهد بود . با انگولار می توانید برای ساختار کدهای خود از معماری mvc و یا mvvm استفاده کنید . انگولار فریمورک Mvw است که w مخفف whatever work for you است . شما می توانید کد های خود را به صورت ماژول هایی سازمان دهی کنید که به طرز چشمگیری قابلیت تستینگ و دستکاری کد های شما را بهبود می بخشد .

data-binding دوطرفه

model جایی است که برای خواندن و یا بروزرسانی چیزی که به آن مراجعه می کنید. یکی از ویژِگی های مفید انگولار جی اس استفاده از data-binding دوطرفه است . به طور عادی هنگامی که مدل تغییر می کند برنامه نویس می بایست این تغییرات را به طور دستی برروی المان ها و DOM اعمال کند و یا بالعکس اگر تغییری برروی DOM ایجاد شود باید برروی مدل نیز این تغییرات اعمال شود . که البته با اضافه کردن تعاملات کاربر در وب اپلیکیشن ها این تغییرات پیچیده تر نیز خواهد شد . با استفاده از انگولار جی اس هندل کردن این موضوعات به راحتی انجام می شود و همگام سازی DOM و مدل و یا برعکس به راحتی مدیریت شده و انجام میشود.

استفاده از الگوها

در انگولار یک الگو تنها یک html ساده محسوب می شود. الگوهای html در مرورگر به DOM تبدیل می شود که انگولار دقیقا با همین DOM کار میکند و ان را پیمایش می کند تا دستورالعمل ها را که دایرکتیو نامیده می شوند استفاده کند . در واقع دایرکتیو ها عمل data-binding را برای view نرم افزار شما راه اندازی می کند .

دایرکتیو ها

دایرکتیو ها از محبوب ترین ویژگی های فریم ورک انگولار می باشند. این بخش چالش برانگیزترین بخش انگولار است.می توان از دایرکتیو ها برای ایجاد تگ های دلخواه HTML استفاده کرد به عنوان widget های جدید و دلخواه عمل می کنند. از دایرکتیوها همچنین می توان با روش های جالبی در تعیین رفتار برای المان ها و تغییر ویژگی های DOM استفاده کرد.

تزریق وابستگی

این قسمت این امکان را می دهد که به جای ساختن یا جستجوی وابستگی ها آنها را از انگولار درخواست کنید . به عنوان مثال می گویید من به x نیاز دارم و DI ان را برای شما می سازد . هنگامی که به سرویس خاصی نیاز دارید کافی است آن را به لیست پارامترهای خود اضافه کنید و در این صورت انگولار ان سرویس را در اختیار شما قرار می دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب